Փաշինյանը ՀՀ-ի համար նույնն է, ինչ Գորբաչովը Ռուսաստանի համար.գործիչներ մինուս նշանով.REGNUM
Regnum.ru-ն գրում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությունը Հայաստանին հասցրել է միայն զգալի տարածքային կորուստների: Այդ մասին REGNUM-ի թղթակցին ասել է քաղաքագետ Ասլան Ռուբաևը։
«Փաշինյանը կառավարում է ժողովրդին, որին ընդհանրապես չի ճանաչում: Հայերին պետք չեն եվրոպական կամ այլ արժեքներ. նրանց պետք են հայկական արժեքներ։ Փաշինյանին պետք չէ հայ ժողովրդի փոխարեն որոշել, թե ինչ և ինչպես անել: Ժամանակին նա արդեն որոշել է ժողովրդի փոխարեն, և արդյունքում Հայաստանի պատմական նշանակալից տարածքներ կորցվել են։ Եթե ​​Փաշինյանը երկար շարունակի նման դավաճանական գիծ վարել, ​​ապա, բնականաբար, հայությունը նրան չի ների։ Հայերը չեն ցանկանում կորցնել իրենց հողերը, իրենց երիտասարդ տղաներին, ովքեր մահանում են առանց պատճառի: Փաշինյանը Հայաստանի համար նույնն է, ինչ Գորբաչովը Ռուսաստանի համար. բացարձակապես միանշանակ գործիչներ մինուս նշանով։ Նրանից ոչ մի լավ բան սպասել չի կարելի»,- ասել է փորձագետը։