Ադրբեջանի խորհրդարանում սպառնում են Իրանին
Չնայած Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունների հաստատման մեր փորձերին՝ Ադրբեջանի եւ ադրբեջանցիների (թյուրքերի) հանդեպ Իրանի վարչակազմի վերաբերմունքը, ցավոք, չի փոխվում։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Ադբեջանի Միասնական ժողովրդական ճակատի նախագահ, պատգամավոր Հուդրաթ Հասանղուլիեւը, տեղեկացնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
«Այն պատճառով, որ Հայաստանը չի ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը եւ չի ճանաչել մեր տարածքային ամբողջականությունը, այն մեզ համար մնում է թշնամական երկիր։ Ուստի չի կարելի թույլ տալ, որ իրանական ավտոմեքենաները Ղուբաթլուի միջով անցնեն Հայաստան եւ բեռներ տանեն։ Դիվանագիտական ուղիներով Իրանին պետք է հասցնել այն փաստը, որ ուղղակի կամ անուղղակի աջակցությունը էթնիկ անջատողականությանն Ադրբեջանում ոչ մի լավ բան չի խոստանում Իրանում տարածքային ամբողջականության եւ քաղաքական կայունության համար, որտեղ ապրում են ավելի քան 30 մլն ադրբեջանցի թյուրքեր եւ այլ ժողովուրդներ»,- ասել է պատգամավորը՝ ակնարկելով Իրանում իրավիճակի ապակայունացման հնարավորությունը։