Հայաստանը նոր սրման շեմին.Լավրովի այս հեռախոսազրույցները բավական տարօրինակ են թվում, որից հետո Ադրբեջանը դադարեցրեց Արցախի գազամատակարարումը
Այն, որ ստեղծված աշխարհաքաղաքական պայմաններում Ռուսաստանի արտգործնախարարը ստիպված է լինում մեկ օրում հեռախոսազրույց ունենալ հարավկովկասյան երկու պետությունների արտգործնախարարների հետ, վկայում է, որ իրավիճակը մեր տարածաշրջանում ամենևին էլ հանգիստ չէ, ինչպես կարող է թվալ առաջին հայացքից։ Ըստ էության, Հայաստանն ու Ադրբեջանը գտնվում են սառեցված հակամարտության փուլում, որը ամեն րոպե կարող է վերածվել լայնածավալ դիմակայության, ինչը, նշենք, լրացուցիչ գլխացավանք կարող է հարուցել Ռուսաստանի համար։
Այս առումով տարօրինակ է նաև Հայաստանի իշխանությունների պահվածքը, որոնք շփումներ են ունենում ոչ միայն Ռուսաստանի, այլ նաև այս պահին Ռուսաստանի հետ սառը պատերազմի մեջ գտնվող Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների հետ, փորձում են հարցեր լուծել և սեփական օրակարգը առաջ մղել։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմում ստեղծված իրավիճակի պայմաններում, երբ Հայաստանը ձեռնպահ է քվեարկում Ռուսաստանի նախաձեռնություններին, Լավրովի այս հեռախոսազրույցները բավական տարօրինակ են թվում և կարող են լուրջ խնդիրներ հարուցել Հայաստանի Հանրապետության համար։ Այդ հեռախոսազրույցներից հետո, արդեն երեկ երեկոյան, Ադրբեջանը դադարեցրեց Արցախի գազամատակարարումը։